Heemstede houdt voorzieningen op peil en gaat tien jaar vooruit kijken
Het college van Heemstede presenteert een sluitende begroting voor 2027 en 2028. Daarmee kan het voorzieningenniveau in het dorp op peil blijven en kunnen we verder bouwen aan een toekomstbestendig Heemstede. Heemstede staat er financieel voldoende voor en heeft financiële reserves. Tegelijkertijd gaan we werken aan een realistisch financieel perspectief voor de komende 10 jaar. We staan voor grote opgaves en ambities die de komende jaren veel van ons gaan vragen.
Investeren in een toekomstbestendig Heemstede
Ons zwembad, de sporthal en Sportpark Johan Neeskens zijn aan vernieuwing toe. We willen woningen laten bouwen en het gebied ’t Groot Clooster tot een plek maken waar wonen, zorg, sport groen en recreatie samen komen voor onze inwoners. We gaan verder met het verduurzamen van scholen, we organiseren goede zorg voor iedereen die dat nodig heeft en ondersteuning voor jong en oud. Maatregelen om Heemstede klimaatbestendig en weerbaar te maken zijn nodig. Riool en waterbeheer, dat in de rioolheffing zit, vraagt meer geld. Ook de lasten voor het onderhoud van de openbare ruimte (waaronder bruggen en beschoeiingen) stijgen.
Verder kijken dan de komende 4 jaar
De vraag voor de komende periode is hoe Heemstede verder werkt aan een duurzaam, sociaal en weerbaar dorp voor onze inwoners. De gemeente heeft reserves, maar die kunnen maar één keer worden ingezet. Daarom gaat het college samen met de raad verder vooruit kijken dan de wettelijk verplichte 4 jaar. We gaan de opgaven en keuzes onder elkaar zetten en kijken wat deze voor de komende tien jaar financieel betekenen.
Huiswerk
Het komende jaar brengt het college in beeld wat nodig is om het huidige voorzieningenniveau en de ambities voor Heemstede ook op langere termijn betaalbaar te houden. Daarbij kijken we naar verschillende mogelijkheden. Denk aan het inzetten van reserves, het faseren of prioriteren van plannen, het aantrekken van leningen en, als dat nodig blijkt, aan het aanpassen van de lasten voor inwoners. Welke keuzes nodig zijn, staat nu nog niet vast. Het college wil eerst de mogelijkheden en de financiële gevolgen daarvan zorgvuldig op een rij zetten.
Heemstede staat er financieel voldoende voor. De komende twee jaar is onze begroting sluitend en we hebben reserves. Maar die kunnen we maar één keer uitgeven. Daarom gaan we nu ons huiswerk doen: wat willen en moeten we de komende tien jaar realiseren, wat kost dat en hoe gaan we dat met elkaar betalen?
Het college wil hierover samen met de gemeenteraad het gesprek voeren en keuzes maken voor de langere termijn. We houden rekening met veranderingen in het Gemeentefonds, onze belangrijkste bron van inkomsten voor bijvoorbeeld de (jeugd)zorgkosten. Daarnaast is het doel een realistisch financieel perspectief, met ruimte voor de voorzieningen en investeringen die Heemstede nodig heeft. Zo kunnen we ook de komende 10 jaar blijven bouwen aan een sociaal, duurzaam, weerbaar en financieel gezond Heemstede.